Ułatwienia dostępu

ul. Połaniecka 10, 22-100 Chełm

NVDA Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP

  • Godziny pracy: Pon- Pt: 7:30- 15:30

  • Numer telefonu: 82 563 73 79

  • Kontakt e-mail: sekretariat@cischelm.pl

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych dodatków do najpopularniejszych przeglądarek Edge, Chrome i Firefox, pozwalających na czytanie treści stron internetowych. W szczególności polecane są one osobom niedowidzącym, niewidomym itp.

NVDA – czytnik ekranu dla niewidomych:

Osoby niewidome i niedowidzące mogą korzystać z komputera dzięki programowi Non Visual Desktop Access, czyli w skrócie NVDA. Jest to bezpłatny czytnik ekranu dla systemu operacyjnego Microsoft Windows wydany na wolnej licencji GNU General Public License (wersja 2). Program odczytuje zawartość ekranu mową syntetyczną lub prezentuje ją na monitorze brajlowskim.

Program ma wiele zalet. Obsługuje m.in. język polski. Wspiera mnóstwo  aplikacji, takich jak przeglądarki internetowe, programy pocztowe, komunikatory, pakiety biurowe, a nawet system Windows. Może być uruchamiany z pamięci przenośnej bez konieczności instalacji.

Korzystanie z NVDA

Osoby, którym czytnik ekranu jest niezbędny, mają do dyspozycji podręcznik użytkownika, udostępniony także w języku polskim. Program można pobrać ze strony internetowej znajdującej się pod adresem www.nvaccess.org albo strony polskiej społeczności nvda pod adresem www.nvda.pl.

Po uruchomieniu instalatora program zapyta nas, czy chcemy zainstalować program na dysku, utworzyć jego kopię przenośną i umieścić ją np. w pamięci flash czy kontynuować użycie wersji tymczasowej. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja programu w systemie.

Uruchamianie NVDA

Aby uruchomić program, wybierz NVDA z menu Programy w Menu Start lub użyj skrótu Kontrol+Alt+D. Możesz również wpisać NVDA w oknie Uruchom w menu Start i nacisnąć klawisz Enter. Aby uruchomić wersję przenośną NVDA, przejdź do katalogu w którym zostały wypakowane pliki, zaznacz plik „nvda.exe” i naciśnij klawisz Enter lub dwukrotnie kliknij na nim lewym przyciskiem myszy.

Ze szczegółami obsługi NVDA można się zapoznać na stronie polskiej społeczności NVDA pod adresem http://dostepny.joomla.pl/warsztat/narzedzia/20-technologie-asystujace/65-nvda-czytnik-ekranu-dla-niewidomych

Warsztaty praktycznej nauki zawodu dla grupy porządkowej realizowane w ramach realizacji projektu pt. "CIS-aktywnie do pracy" współfinansowanego ze środków Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2023-2025.Edycja 2023.

W ramach warsztatów  uczestnicy nabywają praktycznych umiejętności związanych z utrzymaniem czystości i dezynfekcją w pomieszczeniach biurowych, konferencyjnych, socjalnych, sanitarnych, częściach wspólnych oraz na terenie przed budynkiem, utrzymaniem w należytym stanie sprzętów oraz urządzeń biurowych, pielęgnacją trawników i kwiatów, odśnieżaniem, dbaniem o nawierzchnie parkingów i chodników.

Zajęcia teoretyczne dla grupy porządkowej realizowane w ramach realizacji projektu pt. "CIS-aktywnie do pracy" współfinansowanego ze środków Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2023-2025.Edycja 2023.

W ramach cyklu spotkań z teorii zawodu uczestnicy zapoznają się z organizacją pracy na stanowisku, utrzymaniem czystości i dezynfekcją w pomieszczeniach biurowych, konferencyjnych, socjalnych, sanitarnych, częściach wspólnych oraz na terenie przed budynkiem, utrzymaniem w należytym stanie sprzętów oraz urządzeń biurowych, pielęgnacją trawników i kwiatów, odśnieżaniem, dbaniem o nawierzchnie parkingów i chodników.

Zajęcia prowadzone są przez Panią Agnieszkę Tulikowską - starszego instruktora reintegracji zawodowej.

Zajęcia teoretyczne dla grupy robotnik gospodarczy realizowane są w ramach projektu pt. "CIS-aktywnie do pracy" współfinansowanego ze środków Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2023-2025. Edycja 2023.

W trakcie cyklu spotkań z teorii zawodu uczestnicy zapoznają się m.in. z zagadnieniami z zakresu utrzymania czystości w obiektach i wokół obiektów, pielęgnacją terenów zielonych, technologią wykonywania robót, konserwacją i utrzymaniem budynku, dozorowaniem instalacji dostarczających media do obiektów tj. urządzeń instalacyjno - elektrycznych i wodno - kanalizacyjnych.

Zajęcia są prowadzone przez Pana Wojciecha Smalirę - specjalistę reintegracji zawodowej.

Warsztaty praktycznej nauki zawodu grupy robotnik gospodarczy realizowane są w ramach projektu pt. "CIS-aktywnie do pracy" współfinansowanego ze środków Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2023-2025. Edycja 2023.

W warsztatów uczestnicy zapoznają się nabywają umiejętności z zakresu utrzymania czystości w obiektach i wokół obiektów, pielęgnacji terenów zielonych, konserwacji i utrzymaniem budynku.

 

Szybki kontakt

ul. Połaniecka 10, 22-100 Chełm

82 563 73 79

 sekretariat@cischelm.pl

Pon- Pt: 7:30- 15:30