Ułatwienia dostępu

ul. Połaniecka 10, 22-100 Chełm

NVDA Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP

  • Godziny pracy: Pon- Pt: 7:30- 15:30

  • Numer telefonu: 82 563 73 79

  • Kontakt e-mail: sekretariat@cischelm.pl

W ramach obchodów Światowego Dnia Trzeźwości w dniu 15 kwietnia 2025 r. odbyła się konferencja pn. „Wybieram trzeźwość” zorganizowana w Chełmie w Chełmskiej Bibliotece Publicznej przez Centrum Integracji Społecznej w Chełmie oraz Ośrodek  Pomocy Osobom Uzależnionym.

Konferencję prowadziła Pani Bożena Stasiak -Dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Chełmie i Pan Krzysztof Gocał- Dyrektor Ośrodka  Pomocy Osobom Uzależnionym.

Prezydenta Miasta Chełm reprezentowały:

Pani Dorota Betka- Dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Chełm,

Pani Agnieszka Walewska  - Maksymiuk -Dyrektor Departamentu Oświaty Urzędu Miasta Chełm,

Radę Miasta reprezentowali: Pani Wietrzyk -Neckier, Pan Łukasz Krzywicki, Pan Mirosław Czech, Pan Adam Kister, Pan Marek Tomaszewski.

W wydarzeniu udział wzięli również dyrektorzy jednostek:

Pani Anna Szalast – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie,

Pan Janusz Kaczor -Z-ca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie,

Pani Anna Tokarska -Dyrektor Chełmskiego Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie w Chełmie,

Pani Dorota Protasiewicz -Dyrektor Domu Małych Dzieci w Chełmie,

Pani Halina Smyk – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie,

Pan Zbigniew Niderla - Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie,

Pani Dorota Michalska – Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie.

Ponadto wśród zaproszonych gości byli:

Pani Iwona Jasińska -Kierownik I Zespołu Kuratorów ds. Karnych w Sądzie Rejonowym w Chełmie,

Pani Agnieszka Sędłak -Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Fundacji Centrum Niepełnosprawnych Przedsiębiorców,

Pani Karolina Pilipczuk – Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej CARITAS Archidiecezji Lubelskiej,

Pani Agnieszka Panasiuk  -Kierownik Schroniska im. Św. Brata Alberta w Chełmie,

Pan Artur Panasiuk – Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Chełmie,

Pan Krzysztof Giedz – Starszego Inspektora Straży Miejskiej w Chełmie,

Pani Karolina Turowska – Młodszy Wychowawca Działu Penitencjarnego Zakładu Karnego w Chełmie,

Pan Leszek Siwiec – Prezes Stowarzyszenia Ośrodek Wspierania Rodziny w Chełmie,

Pan Waldemar Robak – Z-ca Prezesa Stowarzyszenia Ośrodek Wspierania Rodziny w Chełmie,

Pan dr Waldemar Kozioł – sympatyk Centrum i osoba przez wiele lat aktywnie działająca w obszarze pomocy społecznej.

Udział w konferencji wzięli również członkowie Wspólnoty Anonimowych Alkoholików, pracownicy i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Chełmie, pracownicy   i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chełmie, pracownicy i uczestnicy Centrum Integracji Społecznej w Chełmie, uczniowie szkół średnich, mieszkańcy Schroniska św. Brata Alberta, mieszkańcy Chełma.

15 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Trzeźwości. Światowy Dzień Trzeźwości stanowi element globalnej walki z uzależnieniami, szczególnie z alkoholizmem, i jest dniem refleksji nad rolą zdrowego stylu życia w budowaniu lepszej przyszłości.

W wielu krajach, zwłaszcza w Polsce, jest także dniem przypomnienia o konieczności wsparcia osób uzależnionych oraz ich rodzin.

Celem konferencji była edukacja społeczeństwa na temat uzależnień, zaprezentowanie instytucji, oraz wspólnot działających na terenie Miasta Chełm wspomagających osoby z problemami i uzależnieniami.

W imieniu Prezydenta Miasta Chełm konferencję otworzyła Pani Dorota Betka - Dyrektor Departamentu spraw Obywatelskich.

Pierwszy wykład nt. „Dziękuję, nie piję. Jak wytrwać w trzeźwości?”  przedstawiła Pani dr Beata Kostrubiec - Wojtachnio - Psycholog  z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1  w Chełmie. Następnie Pan Krzysztof Gocał - Dyrektor OPOU w Chełmie zaprezentował Ośrodek Pomocy Osobom Uzależnionym w Chełmie. Pani Katarzyna Szymańska -Kierownik Wydziału Pracy Socjalnej i Interwencji Kryzysowej MOPR w Chełmie oraz Pani Ilona Mazurek -Pracownik socjalny MOPR w Chełmie omówiły rolę Ośrodka Interwencji Kryzysowej w profilaktyce uzależnień. Statystykę policyjną dotyczącą interwencji z osobami nietrzeźwymi przedstawiły mł. aspirant Pani Andżelika Głąb- Kunysz i st. aspirant Pani Katarzyna Kaszuba - Funkcjonariusze Policji. Pani Agnieszka Żabińska -Główny specjalista ds. doradztwa zawodowego i socjoterapii w Centrum Integracji Społecznej w Chełmie zaprezentowała Centrum Integracji Społecznej w Chełmie jako instytucję wspierająca osoby z problemem uzależnień w utrzymaniu trzeźwości. Historię działalności Wspólnoty Anonimowych Alkoholików omówiła Pani Joanna Turowska– Psycholog, przyjaciel AA. Kolejnym punktem konferencji były świadectwa członka Wspólnoty Anonimowych Alkoholików i Pana Krystiana Gumiennego.

Podczas konferencji była również możliwość skorzystania z symulatorów -alkogogli i narkogogli.

Po konferencji zaproszono wszystkich zgromadzonych na poczęstunek przygotowany przez uczestniczki grupy kulinarno-porządkowej z Centrum Integracji Społecznej .  

Zorganizowana konferencja z całą pewnością zwiększyła świadomość na temat problemów związanych z alkoholizmem oraz konsekwencji jego nadużywania,  a jej przekaz zachęcił do zdrowego stylu życia wolnego od uzależniających substancji.

W kwietniu 2025 r. odbywa się  rekrutacja do programu zatrudnienia socjalnego „Zmień swoje życie -rozwój umiejętności społecznych i zawodowych uczestników CIS”. Program jest skierowany dla 15 osób bezrobotnych lub biernych zawodowo, ze szczególnym uwzględnieniem osób, którym uchylono prawo do świadczenia w związku ze sprawowaniem opieki nad osobą niepełnosprawną. Realizacja Programu odbywać się będzie w 5 grupach zawodowych: kucharz, asystent osób z niepełnosprawnością, pracownik utrzymania czystości, monter suchej zabudowy, brukarz. W trakcie programu uczestnicy będą mieli możliwość nabycia dodatkowych umiejętności i kompetencji oraz zdobycia kwalifikacji. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 82 563-73-79 lub do siedziby przy ul. Połanieckiej 10.

Nasi uczestnicy wzięli udział   w spotkaniu  integracyjno-edukacyjnym w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. Pracownicy biblioteki w ciekawy sposób przekazali informację o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie biblioteki. Podczas spotkania odbyła się także projekcja filmu. Zajęcia te pokazały naszym uczestnikom, że biblioteka to miejsce, gdzie można w interesujący sposób spędzić czas.

W dniu 18 grudnia odbyło się Spotkanie Wigilijne w Centrum Integracji Społecznej w Chełmie. Świętowaliśmy wspólnie z gośćmi, pracownikami i uczestnikami śpiewając kolędy, dzieląc się opłatkiem i składając sobie życzenia. Spotkanie otworzyła Pani Bożena Stasiak - Dyrektor Centrum, która przypomniała o roli wspólnoty, którą tworzymy. Podziękowała władzom Miasto Chełm za zaufanie jakim nas obdarzyli, pracownikom za zaangażowanie, a uczestnikom za to, że uwierzyli, iż przychodząc do Centrum mogą zmienić swoje życie na lepsze.

W imieniu Prezydenta Miasta Chełm Pani Dorota Betka - Dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Chełm złożyła życzenia świąteczne. Wszyscy goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, również podzielili się ciepłymi słowami i życzeniami na nadchodzący czas. Uczestnicy Centrum zaprezentowali krótki występ artystyczny i odczytali fragment Pisma Świętego. Nie zabrakło tradycyjnych potraw na stole wigilijnym przygotowanych przez Panie z grupy kulinarnej.

Szybki kontakt

ul. Połaniecka 10, 22-100 Chełm

82 563 73 79

 sekretariat@cischelm.pl

Pon- Pt: 7:30- 15:30